Licencja nurkowa to nie tylko plastik, który uprawnia nas do nurkowania. To przede wszystkim materialny dowód ukończenia przez nas szkolenia i zdobycia niezbędnej wiedzy, która pozwala bezpiecznie schodzić pod wodę. Otrzymuje się ją po ukończeniu specjalnego kursu, podczas którego jego prowadzący dzielą się nie tylko podręcznikową wiedzą, ale przede wszystkim swoim doświadczeniem. Jak wygląda kurs nurkowy?
Bez teorii ani rusz
Zanim w ogóle zanurzymy w wodzie pierwszą stopę (choć wchodzenie do wody z pełnym ekwipunkiem jest znacznie bardziej „gwałtowne” :)) musimy poznać podstawy teoretyczne dotyczące nurkowania. Czas spędzony w salce ćwiczeniowej jest nieoceniony i nie wolno go marginalizować, chodzi w końcu o nasze bezpieczeństwo! Nurkowanie nie jest niebezpiecznym zajęciem jeśli podchodzimy do niego z głową i jesteśmy odpowiednio przygotowani. O tym jak się przygotować dowiadujemy się właśnie podczas lekcji teoretycznych.
W tym czasie poznajemy również sprzęt, dowiadujemy się do czego służą „te wszystkie rurki”, w jaki sposób działa każdy element nurkowego wyposażenia i jak to wszystko na siebie włożyć. Naturalnie wszystko to wchodzi nam do głowy podczas faktycznego ubierania się na późniejszych nurkach, jednak w czasie zajęć teoretycznych dowiadujemy się jak ważne jest poprawne odkręcenie butli czy chociażby podpięcie przewodu inflatora.
Wykłady to także teoria dotycząca biologii, chemii i fizyki, jednak w znacznie ciekawszej formie niż to pamiętamy ze szkoły! Dlaczego przy zanurzaniu pęka nam głowa i jak sobie z tym radzić? W jaki sposób wstrzymane powietrze wpłynie na nasze płuca przy wynurzaniu? Dlaczego po dłuższym czasie spędzonym pod wodą należy robić przystanki przy wychodzeniu na powierzchnię? Na te i wiele innych pytań odpowiedź poznasz właśnie podczas zajęć teoretycznych.
Pierwsze nurkowanie w odpowiednich warunkach
Gdy już wiemy wszystko z teoretycznego punktu widzenia przychodzi czas na skonfrontowanie wiedzy z rzeczywistością. Zanim jednak ruszymy na podbój polskich i zagranicznych zbiorników należy poćwiczyć w basenie z przejrzystą i ciepłą wodą, w którym warunki dla początkujących są niemal idealne.
Na basenie powtórzona zostaje niezbędna teoria, a także przeprowadza się ćwiczenia mające poprawić nasze zdolności nurkowe. Trenuje się każdy ważny element „prawdziwego” nurkowania – od poprawnego nałożenia sprzętu, przez wejście do wody (które wbrew pozorom nie jest takie proste :)) i zanurzenie się, po wszelkie sytuacje awaryjne, jakie mogą się zdarzyć pod wodą.
Te ostatnie warto przećwiczyć ze szczególną uwagą. Pod wodą może dojść do wielu zdarzeń, które, jeśli nie poradzimy sobie z nimi w odpowiedni sposób, mogą urosnąć do rangi niebezpiecznych zagrożeń. Chodzi o takie sytuacje jak zaparowana maska, wyrwany przez innego nurka automat do oddychania czy pływanie na powietrzu swojego partnera nurkowego.
Ważna rada – w trakcie ćwiczeń zrób jak najwięcej powtórzeń. Kiedy Twój instruktor poświęca uwagę kolejnym uczestnikom szkolenia, przećwicz zadanie samodzielnie, z zachowaniem największej ostrożności. Im więcej zrobisz powtórzeń, tym pewniej będziesz się czuł podczas nurkowania w trudniejszych warunkach.
Pora sprawdzić się w boju!
Po odbyciu zajęć teoretycznych i ćwiczeń na basenie przychodzi czas na nurkowanie w naturalnym zbiorniku. Najczęściej wybiera się takie zbiorniki, w których panują jak najlepsze warunki – chodzi tu nie tylko o przejrzystość, ale i takie elementy jak głębokość czy typ dna. Pod tym względem nie ma się absolutnie czym martwić, zresztą, podczas kursu nie ma absolutnie żadnych powodów do zmartwień, w końcu wszystko jest zaprogramowane dla osób całkowicie początkujących!
Zajęcia w terenowych warunkach przypominają te, które odbyliśmy na basenie, choć oczywiście zmiana otoczenia zmienia całkowicie nasze postrzeganie. Przedmuchanie maski nagle okazuje się nieco trudniejsze, a to że woda jest znacznie mniej przejrzysta sprawia że czujemy się mniej swobodnie. Dlatego właśnie odpowiednie przećwiczenie wszystkich zadań w basenie w jak największej mierze jest tak ważne!
Oprócz nurkowania podczas takiego wyjazdu spędza się czas również na jedzeniu potraw z grilla i rozmowie na temat własnych doświadczeń nurkowych, czy tego co zdarzyło się wcześniej pod wodą. Takie elementy nie tylko tworzą doskonałą atmosferę całego wydarzenia, ale także uzależniają nas od takiego sposobu spędzania wolnego czasu!
Po zaliczeniu wszystkich ćwiczeń i uzyskaniu pozytywnej oceny naszego instruktora stajemy się pełnoprawnymi nurkami. Teraz pozostaje jedynie wysłać papiery do organizacji wydającej licencje i czekać na upragniony „plastik”!
Sprawdź jak wygląda kurs nurkowy w Centrum Nurkowym Octopus!