wyjazdy nurkowe 2018

Miejsc gdzie możemy nurkować jest cała masa. Od słonecznych wybrzeży Chorwacji i Grecji, przez tropikalne wody Tajlandii i Filipin, po absolutnie numer jeden  wśród nurków – Wielką Rafę Koralową w Australii. O tym, gdzie się ostatecznie wybierzemy decyduje kilka parametrów – nasze umiejętności i uprawnienia; miejscowe, podwodne atrakcje; to czy jedziemy jedynie z nurkową ekipą, czy także z naszymi rodzinami oraz oczywiście pojemność naszego portfela.

Gdzie nurkować?

Na poniższej mapce zobaczysz zaznaczone kraje, do których jeździ się nurkować. Oczywiście nurkowe destynacje znajdziemy najprawdopodobniej w każdym państwie na świecie, jednak jedynie część z nich jest warta naszej uwagi. Podzieliliśmy je na kategorie w zależności od długości wyjazdu (polskie miejscówki nie wymagają tygodniowych eskapad, a nurkowanie w Egipcie nie opłaca się, jeśli chcemy jechać jedynie na 3 dni) oraz w zależności od stopnia egzotyczności (Francja nie zrobi na nikim takiego wrażenia, jak na przykład Tajlandia czy Meksyk!).

gdzie nurkować

Wyjazdy 1-3 dni

Na krótsze wyjazdy zdecydowanie warto wybrać się gdzieś w kraju, ewentualnie do naszych sąsiadów. Jeżeli nie chcemy, aby wyjazd przekroczył trzy dni, najlepiej by nasz cel oddalony był o nie więcej niż 6 godzin jazdy (około 600km), by trzeciego dnia udało się zaliczyć nura i wrócić do domu przed 22:00. Pierwszy dzień takiego wyjazdu poświęcamy na dojazd, zakwaterowanie i zorientowanie się warunkach nurkowych, drugi na nurkowanie, a trzeci na nurkowanie i powrót do domu.

W takim wypadku (zakładając, że mieszkamy w południowej części kraju) do naszej dyspozycji pozostają lokalizacje nurkowe w całej Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech, w niemal całej Austrii oraz wschodnich Niemczech. Oczywiście takich miejsc jest mnóstwo, dlatego najciekawsze i najbardziej atrakcyjne opisaliśmy na osobnej stronie.

Wyjazdy kilkudniowe

gdzie nurkować 1

Na wyjazdy kilkudniowe powinniśmy się wybrać do krajów Europy Zachodniej i Południowej. Najciekawsze propozycje oferuje nam Grecja, Chorwacja i Hiszpania, jako że oprócz ciekawych miejsc nurkowych można tam też w interesujący sposób spędzać czas wolny.

Bardzo fajnie prezentuje się również oferta Malty (tutaj przede wszystkim wyspa Gozo) oraz Cypru (z ogromną ilością zatopionych nad brzegami tego kraju wraków).

Nurkować można również we Francji (o przewadze południowego wybrzeża nad północnym chyba nie trzeba wspominać), Portugalii i Włoszech. Gdzie dokładnie? O tym przeczytasz tutaj.

Egipt

gdzie nurkować 2

Egipt stanowi kategorię samą w sobie. Jest tani, lot nie jest długi, a oferta biur podróży skrojona jest niemal na każdą kieszeń i wymagania. Jest do tego niesamowicie atrakcyjny dla nurków, jako że egipskie rafy koralowe należą do najpiękniejszych na świecie.

Tym bardziej trapi nas trudna sytuacja polityczna tego kraju oraz zagrożenia, z jakimi wiąże się wyjazd tam. O ile ośrodki turystyczne i nurkowe są znacznie bezpieczniejsze niż atrakcje wewnątrz kraju, o tyle wyjazd do Egiptu (nawet nurkowy) tak czy siak jest dość ryzykowny. Jeżeli jednak sytuacja w tym kraju się uspokoi, jego podwodne atrakcje znowu będą dla nas dostępne!

Wyprawy egzotyczne – Azja i Australia

gdzie nurkować 3

Jeżeli możemy sobie pozwolić na nieco bardziej egzotyczną wyprawę, powinniśmy się udać do Azji Południowo-Wschodniej. Kraje tego regionu są bardzo tanie jeśli chodzi o wydatki na miejscu (problemem jest jedynie stosunkowo drogi bilet lotniczy), a oprócz masy atrakcji turystycznych oferują także niesamowite wrażenia nurkowe.

Najchętniej wybieranym przez turystów i nurków krajem jest Tajlandia (z centrum nurkowym świata, jakim okrzyknięta została wyspa Ko Tao), choć warto się wybrać również do Indonezji czy na Filipiny, gdzie zobaczyć można imponujące rekiny wielorybie!

Naszym życiowym celem nurkowym powinna być jednak Australia z jej Wielką Rafą Koralową! Głęboko wierzymy, że istnieje osobne niebo dla nurków i wygląda ono właśnie tak!

Gdzie nurkować w tamtych rejonach? Sprawdź tutaj.

Wyprawy egzotyczne – Ameryka Środkowa

gdzie nurkować 4

Jeżeli zaś bardziej niż azjatycka interesuje nas kultura latynoska, powinnyśmy się wybrać do Ameryki Środkowej. Najważniejszym krajem dla nurków jest naturalnie Meksyk, gdzie przede wszystkim nurkujemy w jaskiniach zwanych cenotami. Będąc w Meksyku naszym obowiązkiem jest oprócz nurkowania zaliczyć także jeden z 7 nowych cudów świata – Chichen Itzę, najlepiej zachowany ośrodek religijny Majów.

W tym rejonie zanurkować warto także w Hondurasie (jednym z najtańszych miejsc nurkowych), Nikaragui, Kostaryce (będącej domem rekinów młotów) czy Belize (gdzie zanurkować można w Wielkiej Błękitnej Dziurze). Jakie atrakcje nurkowe oferuje Ameryka Środkowa? Sprawdź tutaj.