nurkowanie malta

Na Maltę wyruszymy już po raz czwarty! W trzecim tygodniu października meldujemy się na wschodnim wybrzeżu największej wyspy tego kraju – Gozo – rozpakowujemy sprzęt i rozpoczynamy cały tydzień podwodnych eksploracji! W czasie wyjazdu naturalnie oferujemy kursy dla osób początkujących, a także podnoszenie kwalifikacji licencjonowanych nurków.

Dlaczego wybraliśmy akurat Gozo? Dlatego, że z jednej strony jest to jedna z najpiękniejszych wysp Morza Śródziemnego o niesamowitych walorach turystycznych, a z drugiej oferuje doskonałe warunki nurkowe zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Wokół wyspy znaleźć możemy zarówno zatopione statki, interesujące formacje skalne jak i ogromne bogactwo podwodnego, kolorowego życia. Wszystko to w ponad 26-stopniowej wodzie z doskonałą, przekraczającą 30 metrów widocznością.

gozo nurkowanie

Gdzie się zatrzymamy?

Do dyspozycji naszych nurków mamy w pełni wyposażone domki zlokalizowane na Gozo. Każdy klimatyzowany dom składa się z minimum 3 sypialni dwuosobowych, 3 łazienek, wspólnej kuchni z jadalnią oraz z basenu.

Wybrane miejsca nurkowe:

Cathedral Cave – jaskinia znajdująca się w dolinie Ghasri. Nurkowanie można wykonać z dwóch wejść. Pierwsze zejście prowadzi stromymi schodami wykutymi w skale lub też drabiną z zewnętrznej strony klifu. Przy ujściu doliny na 18 m znajdziemy ogromne wejście prowadzące jaskini z kopulastym sklepieniem zwanym Katedrą. Wewnątrz znajdują się głazy pokryte kolorowymi gąbkami i miękkimi koralami. Najlepszą częścią nurkowania jest wynurzenie się w środku Katedry gdzie otoczy nas niesamowicie niebieskie światło pochodzące z podwodnego wejścia. Zejście należy do trudniejszych na Gozo , lecz warte jest wysiłku.

Billinghurst Cave – jaskinia znajduje się na północnej stronie wybrzeża Gozo.Górna część jaskini znajduje się tuż pod powierzchnią wody, a dno jest na 27 metrach. Długi tunel nazywany “The Railway Tunnel” ze względu na jego wielkość, prowadzi do kolejnej jaskini głęboko wewnątrz. Tylko jeden krok ze szczytu klifu i możemy nurkować w 50 m jaskini otoczonej mnówstwem wielokolorowych gąbek, korali miękkich i virgin lance coral.

Reqqa Reef – nurkowanie odbywa się wzdłuż 40 metrowej ściany po cym kontynuuje na rafie, której najpłytsza część znajduje się na 18 m. Ogromne głazy opierające się o ścianę klifu sprawiają wrażenie umieszczonych tam umyślnie. Stanowią doskonałe schronienie dla grouperów, denteksów, ośmiornic i skrzydlic.

Anchor Reef – nurkowanie jest odpowiedni zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych nurków. Nurkowanie kończy się drop offem a górna część jest zaledwie na 12 metrach. Strome zbocza nurkowiska pokryte są głazami w których można znaleźć duże groupery, barakudy i ośmiornice w płytszych obszarach.

Xwejni Bay – struktura kilku pozostałych tradycyjnych solnych basenów przypominająca mozaikę stanowi jedynie preludium dla wrażeń pochodzących z tego miejsca. W czasie nurkowania, klucząc wzdłuż kanałów możemy cieszyć się z obserwacji różnorodnego życia morskiego, między innymi węgorzy, ośmiornic, rozgwiazd, muren czy jeżowców.

Duble Arch Reef – kolejne spektakularne miejsce, idealne do fotografii. Nazwa tego spektakularnego miejsca pochodzi od unikalnej geologicznej formacji, gdzie dwa łuki, jeden nad drugim, przeszywają przybrzeżną rafę. Ze względu na swoje położenie, obfituje w tysiące dascylusów. Często, przy odpowiednich prądach mamy szansę natknąć się na ogromne ławice polujących barakud.

Calypso Cave – nurkowania zaczyna się w Xwejni Bay, nurkowisko składa się z dwóch wąskich pęknięć na 18 m i spektakularny łuk na 35 m znajdują się wzdłuż ściany rafy, płynie się w kierunku północno-wschodnim. Nurkowie mogą bez trudu przepłynąć przez wszystkie otwory na obszarze pół jaskini, podziwiając wspaniały podwodny krajobraz oraz kwitnące życia morskie.

Szczegóły dot. wyjazdu

Koszt wyprawy to 300 euro, do tego 138 euro za pakiet nurkowy.

Cena zawiera:

  • transfer z/do lotniska na Malcie
  • prom na/z Gozo
  • zakwaterowanie w domku
  • opłaty klimatyczne
  • 3 dni nurkowe, butle 12l, infrastruktura bazy nurkowej, dwa nurkowania dzienne

Cena nie zawiera:

  • bilety lotnicze – obecnie bilety kosztują około 550pln
  • wyżywienia
  • wypożyczenia sprzętu nurkowego
  • obowiązkowego ubezpieczenia
  • wypożyczenia Jeepa (opcjonalnie, 40 EUR dziennie)

Na Maltę lecimy 5 października, powrót zaś planowany jest na 10 października.
Jeśli masz pytania lub chcesz się zapisać na wyjazd – skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy, telefon (515 101 170), lub wyślij wiadomość na profilu na facebook’u!