Coral reef, tropical fish and scuba diver with a big camera

Dlatego, że nurkowanie to najlepsze zajęcie na świecie, po prostu! 🙂 Wyobraź sobie: pobudka o 8 rano w egzotycznym, ciepłym kraju; zbiórka pod hotelem i transfer do miejscowego centrum nurkowego; tam spotkanie z innymi nurkami, lokalna herbatka i tradycyjny briefing, na którym dowiadujemy się co będziemy tego dnia oglądać; następnie kilkunasto, kilkudziesięciominutowy rejs w przepięknym słońcu i w końcu to, po co tam przyjechaliśmy – dwukrotne zejście pod wodę i przeniesienie się do całkowicie innego świata, w którym nie istnieją nasze zmartwienia, nasza praca, dzwoniące telefony, w którym nikt niczego od nas nie potrzebuje i nie chce, w którym wspólnie z naszym dive-buddy’m (partnerem nurkowym) odkrywamy nieznane nam stworzenia, obserwujemy niesamowite krajobrazy i przełamujemy kolejne bariery ludzkich ograniczeń!

Czy naprawdę potrzeba Cię jeszcze przekonywać? Myślę że nie, jednak być może nie zdajesz sobie sprawy ze wszystkich zalet nurkowania. Oczywiście każdy w tej pasji znajduje coś dla siebie, ale wszyscy, jednogłośnie wśród zalet wymieniają to, co wypisaliśmy poniżej.

Nurkując odrywasz się od świata i codziennego życia

dlaczego warto nurkowac 1

O ile każdy z nas pracuje w innym miejscu, ma inne zmartwienia, nurtują go inne problemy, o tyle każdy lubi sobie raz na jakiś czas od nich uciec. A gdzie najlepiej to zrobić, jeśli nie 15 metrów pod wodą, w świecie, w którym nic nawet nie przypomina tego, co oglądamy na co dzień? Czy w takich warunkach może zadzwonić do nas telefon? Czy w tym miejscu znajdzie nas nasz pracownik, szef?

Nie ma takiej możliwości 😉 Nurkowanie to nie jest oczywiście ucieczka od rzeczywistości! Nurkowie to odważni i twardzi ludzie, którzy nie uciekają od swoich problemów! Każdy jednak potrzebuje czasem chwili wytchnienia, która pozwoli im pozbierać myśli, uspokoić się i wrócić do pracy w pełni sił!

Nurkowanie to także zajęcie, które, jak żadne inne, wymusza na nas wyciszenie się. To, ile czasu spędzamy pod wodą zależy tylko i wyłącznie od tego, w jakim tempie zużywamy powietrze. A że chcemy pozostać pod wodą jak najdłużej, to staramy się ze wszystkich sił poruszać w opanowany sposób, oddychać stabilnie, powoli i głęboko, co zaś bardzo skutecznie nas uspokaja.

Wszyscy nurkowie to fajne chłopaki (i dziewczyny!)

dlaczego warto nurkowac 2

Nie znajdziesz innej społeczności, w której jej członkowie tak mocno się wspierają, polegają na sobie, pomagają i przy tym robią to bezinteresownie! Nurkowie to ludzie, których łączy ogromna pasja i respekt przed wodą, a to niemal nakazuje im troszczyć się o siebie nawzajem. Na innego nurka zawsze możesz liczyć, tak samo jak on zawsze może liczyć na Ciebie.

Schodząc pod wodę po części oddajesz kontrolę nad własnym życiem swojemu partnerowi, ale też z drugiej strony, stajesz się częściowo odpowiedzialny za życie tego partnera. To wymaga ogromnego zaufania i odpowiedzialności, a te cechy zaś sprawiają, że to właśnie na wyjazdach nurkowych zawiązują się najsilniejsze przyjaźnie!

Pod wodą oglądasz to, co jest niedostępne dla innych ludzi

dlaczego warto nurkowac 3

No, chyba że w akwarium 😉 Jest jednak ogromna różnica między oglądaniem rybek przez szybę niewielkiego zbiorniczka, a przejechaniem ręką po ciele rekina! Schodząc pod wodę stajesz się częścią niesamowitego świata, w którym niemal wszystko widzisz po raz pierwszy. Ile osób będzie miało szansę, by w swoim życiu w ogóle zobaczyć żółwia morskiego, płaszczkę czy ośmiornicę (nomen omen – octopusa!). Ty nie tylko je zobaczysz, ale zostaniesz zaproszony do ich świata i będziesz obserwował te dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku.

Wiesz co jest w tym najpiękniejsze? Że wodne środowisko jest jednym z najbardziej nieprzyjazne dla człowieka, a jednak udaje Ci się w nim funkcjonować. Woda broni dostępu do swoich najcenniejszych i najbardziej kolorowych skarbów, które Tobie, jako nurkowi, jest dane oglądać.

Wyjazdy nurkowe to najciekawszy sposób spędzania wakacji

dlaczego warto nurkowac 4

Spodobała Ci się wizja z początku tego wpisu? A co byś powiedział na to, żeby spędzać tak 3-4 tygodnie w ciągu roku? Każdy dzień to nowe doświadczenia, nowe przygody, nowe nauczki i czas spędzony z najlepszymi przyjaciółmi! Spróbuj raz, a już zawsze Twoje myśli odpłyną w bardzo przyjemne obszary, gdy tylko poczujesz zapach sprzętu nurkowego!

Jeśli więc nudzi Cię dwu-tygodniowy pobyt w dobrym hotelu w Turcji i 12 dni leżenia na leżaku, dołącz do nas i spędzaj ten czas co rusz przeżywając nowe przygody. Przekonasz się, że aktywny wypoczynek pozwala znacznie lepiej wypocząć i daje więcej sił do powrotu do pracy!

Gdzie jeździć na wyjazdy nurkowe? Opisaliśmy najciekawsze miejsca na każdą kieszeń i dowolny okres. Sprawdź, dokąd warto się wybrać!

Nurkując pokonujesz swoje lęki i bariery

dlaczego warto nurkowac 5

Każdy, kto zaczyna nurkować już na początku przezwycięża dwa problemy – oddychania pod wodą (co nie jest wcale takie proste!) oraz przedmuchania maski na kilkumetrowej głębokości (o tym czym jest przedmuchanie dowiesz się na naszym kursie). Jest to dobry początek, jednak w miarę zdobywania doświadczenia odnajdziesz inne czynności, które będą powodowały mentalny dyskomfort.

Dla niektórych problemem jest na przykład wpłynięcie do jaskini lub przystosowanego do zwiedzania zatopionego wraku. Dla innych jest to schodzenie na coraz większe głębokości, lub po prostu nurkowanie na otwartym morzu. Jeszcze inni stresują się, gdy zobaczą niebezpieczną rybę.

Ważne jednak, że te przeszkody z czasem udaje nam się pokonać, a satysfakcja, którą nam to daje, jest nie do przecenienia!

Jak więc zacząć swoją przygodę?

Każdy może stać się nurkiem (o ile nie stoją na drodze problemy zdrowotne). Jeżeli nie wystarcza nam nurkowanie z rurką (popularny snorkeling), musimy wyrobić sobie odpowiednią licencję, znaleźć ekipę nurkową (lub co najmniej jednego, dobrego znajomego) i dać się ponieść tej przepięknej pasji! O tym, jak to zrobić napisaliśmy dokładnie tutaj.

  • Hehe, pewnie każdy fan nurkowania powie, że powodów jest milion. Do Waszej listy dorzucę swoje dwa:
    1. mam konkretne zajęcie na cały rok (bo nawet jak nie nurkujemy to o nim myślimy, planujemy i oszczędzamy)
    2. to świetna okazja żeby zbadać miejsca, w których jeszcze nas nie było. Wymagana jest oczywiście odpowiednia grupa zainteresowanych.

    Pozdrawiam zapaleńców 🙂